XXIX Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Trzciance - sprawozdanie


    "Miłość buduje zgodę, a bez zgody miłości nie masz" - słowa ks. Piotra Skargi SJ (1536 - 1612), największego kaznodziei I Rzeczypospolitej stały się mottem XXIX Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej zorganizowanego w dniach 22 - 29.04.2012 r. Nawiązując do postaci ks. Piotra Skargi ogłoszonego przez Sejm RP patronem roku 2012 (wspólnie z J. Korczakiem i J. I. Kraszewskim), do Trzcianki zaproszony został ks. prof. Kazimierz Panuś z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, autora książek o wielkich ludziach Kościoła m.in. o ks. Skardze.
    Jak co roku, poszczególne punkty programu odbywały się nie tylko na terenie parafii św. Jana Chrzciciela i parafii Matki Bożej Saletyńskiej, ale również w Bibliotece Publicznej, Młodzieżowym Domu Kultury, Trzcianeckim Domu Kultury i Muzeum Ziemi Nadnoteckiej.
W niedzielę - pierwszego dnia TKCh - na Mszach św. w obydwu trzcianeckich parafiach ks. prof. K. Panuś przedstawiał dzieła charytatywne ks. Piotra Skargi. Również w niedzielę, w obydwu kościołach, uczniowie Zespołu Szkół Katolickich oraz chór szkolny pod batutą Bartosza Śliwińskiego zaprezentowali przedstawienie teatralne pt. "Legenda o Krzyżu".
    W poniedziałek, ks. prof. Kazimierz Panuś spotkał się z młodzieżą trzech szkół ponadgimnazjalnych, z prelekcją pt.: >> "Tak was pogruchocze Pan Bóg, jako ten garniec ..." - ks. Piotr Skarga jako prorok -wizjoner <<. Po południu w Bibliotece Publicznej na spotkaniu z mieszkańcami Trzcianki Prelegent przedstawiał ks. Piotra Skargę jako mistrza słowa mówionego. Temat spotkania: "Słowa jego jak pochodnia gorzały"(F. Birkowski OP).
    We wtorek, w Domu Parafialnym, w II rocznicę Tragedii Smoleńskiej, wyświetlony został film dokumentalny pt. "List z Polski" w reżyserii Mariusza Pilisa.
    Następnego dnia, w Młodzieżowym Domu Kultury, odbyło się spotkanie z poezją ks. Jana Twardowskiego w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. H. Sienkiewicza pod kierunkiem nauczycielki Małgorzaty Szadkowskiej. Ciekawym uzupełnieniem spotkania  był występ Małgorzaty Bratek, pieśniarki i odtwórczyni poezji śpiewanej, laureatki wielu ogólnopolskich festiwali, od lat współpracującej z Biblioteką Parafialną. Małgorzata Bratek była również gościem muzycznym na spotkaniu z ks. prof. K. Panusiem.
W kolejnym dniu, w sali Trzcianeckiego Domu Kultury, odbył się wernisaż wystawy ekslibrysów o motywach religijnych "Małe arcydzieła" ze zbiorów Tadeusza Łaszkiewicza, mieszkańca Trzcianki.
    Z kolei w piątek, w Muzeum Ziemi Nadnoteckiej w Trzciance, odbył się wernisaż wystawy "Fundacja Prymasów Stanisława i Krzysztofa Szembeków" - zbiory z Muzeum Archidiecezjalnego w Gnieźnie. Eksponaty - szaty liturgiczne z XVII/XVIII w.: ornaty, dalmatyki, kapy i mitry, zaprezentowała zebranym kustosz Muzeum Archidiecezjalnego w Gnieźnie s. Beata Ostrówka SAC.
Głębokich wzruszeń dostarczyło mieszkańcom Trzcianki spotkanie z Siostrami Nazaretankami z Nowogródka na Białorusi. Duża część mieszkańców naszego miasta to Polacy z Kresów Wschodnich, których losy wojenne rzuciły do Trzcianki, ale wciąż z sentymentem wspominają "kraj lat dziecinnych". Siostry: Jeremia Kulikowska i Nazaria Miklasz, w piątek odbyły spotkania z młodzieżą w dwóch trzcianeckich gimnazjach.
    W sobotę, po południu odbyło się spotkanie Sióstr z członkami Stowarzyszenia Rakowian. Raków to obecnie miejscowość na Białorusi, niedaleko Mińska, z której pochodzi wielu mieszkańców Trzcianki.
    W niedzielę na wszystkich Mszach św. w obydwu trzcianeckich parafiach, Siostry mówiły o pracy Sióstr Nazaretanek na Białorusi i 11 Błogosławionych Siostrach Męczenniczkach z Nowogródka, które zostały rozstrzelane przez Niemców w dniu 1 sierpnia 1943 r. Jeszcze wieczorem odbyło się spotkanie z Siostrami Nazaretankami w Domu Parafialnym.
    Kulminacyjnym punktem Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Trzciance była Msza św. w kościele św. Jana Chrzciciela odprawiana przez ks. bpa Pawła Cieślika z udziałem Chóru "Pasjonata". Podczas Mszy św. wręczono wyróżnienie "Człowiek Wiary, Człowiek Czynu 2011". Pomysłodawcą, oraz fundatorem wyróżnienia był proboszcz parafii Matki Bożej Saletyńskiej ks. Andrzej Żołyniak. W tym roku wyróżnienie przyznano po raz pierwszy- pośmiertnie otrzymał je Wacław Łukaszewicz, długoletni kościelny parafii św. Jana Chrzciciela, który służbę w trzcianeckim kościele pełnił nieprzerwanie ponad 60 lat.
    Ks. Biskup zwiedził wystawę prac artystycznych o motywach religijnych, spotkał się także z Zespołem Bibliotecznym, który od lat organizuje Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej.
    Przez cały Tydzień w Domu Parafialnym parafii św. Jana Chrzciciela czynna była wystawa pokonkursowa Twórczości Artystycznej o Motywach Religijnych. W br. na konkurs wpłynęło 208 prac od 150 uczestników. Jury w składzie: ks. Kazimierz Przybycień, Elżbieta Wasyłyk, Marian Boczkowski i Włodzimierz Ignasiński przyznało 44 wyróżnienia. Natomiast zwiedzający Nagrodę Publiczności za rok 2011 przyznali: Mateuszowi Sikorskiemu, w kategorii dziecięcej i Janowi Pawlakowi (dorośli).
    W Bibliotece Parafialnej na kiermaszach "Książka za 1 zł" i "Tania książka" można było zaopatrzyć się w interesujące pozycje o treści religijnej, historycznej, socjologicznej oraz beletrystykę i lektury szkolne.
    Biblioteka Parafialna w Trzciance dziękuje sponsorom i sympatykom za okazaną pomoc w organizacji, a mieszkańcom miasta za udział w XXIX Tygodniu Kultury Chrześcijańskiej.

    Edwin Klessa