Inna działalność biblioteki parafialnej w Trzciance: 27.09.2016 r. "Żołnierz Niezłomny Kościoła" oraz spotkanie ze scenarzystą i reżyserem filmu dr Jolantą Hajdasz.
Biblioteka Parafialna zorganizowała spotkanie z reżyser dr Jolantą Hajdasz, która zaprezentowała swój najnowszy film "Żołnierz Niezłomny Kościoła". Uroczysta premiera tego filmu odbyła się zaledwie dwa dni wcześniej w poznańskim kinie Rialto.
Gościem wieczoru był także ks. dr Jarosław Wąsowicz SDB - dyrektor Archiwum Salezjańskiego w Pile, który ze zbiorów tego archiwum przywiózł oryginalny strój duchowny abpa Antoniego Baraniaka. Pani Reżyser na zaproszenie ks. Jarosława Wąsowicza przybyła do Trzcianki oraz do Piły, gdzie następnego dnia również miała zaplanowane spotkania i projekcje filmu o niezłomnym duchownym, który pomimo więzienia i stosowanych przez komunistów tortur zachował niezłomną postawę.
Spotkanie otworzył Edwin Klessa, który powitał gości oraz proboszcza ks. Wawrzyńca Skrabę MS, a także wszystkich przybyłych (około 40 osób).
Pełnometrażowy dokument "Żołnierz Niezłomny Kościoła", to zapis rozmów z ostatnimi żyjącymi świadkami życia abp. Antoniego Baraniaka - m. in. z siostrami elżbietankami pracującymi w Pałacu Arcybiskupim za jego czasów czy dr Małgorzatą Kuleszą-Kiczką z Warszawy, która opiekowała się w 1977 r. umierającym metropolitą poznańskim. W filmie swoje świadectwo o nim dają też abp Marek Jędraszewski, który w 2009 r., pierwszy opublikował materiały z archiwów IPN na temat prześladowania abp. Antoniego Baraniaka, kard. Zenona Grocholewskiego i kard. Stanisława Dziwisza, o. Jerzego Tomzińskiego i in. Zdjęcia do filmu powstały w Poznaniu, w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, na Jasnej Górze, w Oświęcimiu, Krakowie oraz w Rzymie, gdzie studiował przyszły metropolita poznański. Jolanta Hajdasz z kamerą była również w Budapeszcie, gdzie szukała informacji o losach prymasa Josefa Mindszenty'ego, oraz w Pradze, by poznać historię prymasa Josefa Berana.
Abp Antoni Baraniak urodził się 1 stycznia 1904 roku we wsi Sebastianowo w Wielkopolsce. W młodości wstąpił do zgromadzenia salezjanów. Przed wojną został sekretarzem ówczesnego Prymasa Polski, kardynała Augusta Hlonda, a po wojnie - prymasa Stefana Wyszyńskiego. W roku 1951 papież Pius XII mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej. We wrześniu 1953 roku został aresztowany i wtrącony na trzy lata do więzienia na warszawskim Mokotowie, gdzie był torturowany i szykanowany. Rok po odzyskaniu wolności został metropolitą poznańskim. Mimo sprzeciwu władz, w 1966 roku zorganizował w Poznaniu obchody tysiąclecia Chrztu Polski. Abp Antoni Baraniak zmarł po długiej i ciężkiej chorobie 13 sierpnia 1977 r. Został pochowany w podziemiach poznańskiej katedry.
Reżyser Jolanta Hajdasz poinformowała, że to już jej drugi film o bohaterskim biskupie. W 2012 r. stworzyła film pt. "Zapomniane męczeństwo", ponieważ chciała udowodnić, że Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie pomyliła się, umarzając śledztwo w 2011 r. w sprawie prześladowania abp. Antoniego Baraniaka.
Po filmie zbierano podpisy pod listami otwartymi do prezydenta Andrzeja Dudy o pośmiertne odznaczenie abp. Antoniego Baraniaka oraz do abp. Stanisława Gądeckiego - o rozpoczęcie jego procesu beatyfikacyjnego. Można było także zakupić film "Zapomniane zwycięstwo" oraz film z książką "Żołnierz Niezłomny Kościoła".
Obydwa filmy: "Zapomniane zwycięstwo" oraz "Żołnierz Niezłomny Kościoła" można wypożyczyć ze zbiorów Biblioteki Parafialnej.
(Korzystano z informacji opublikowanych na stronie internetowej KAI)