XXVIII Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Trzciance - sprawozdanie
W 2011 r. mija 70. rocznica heroicznej śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego, który w niemieckim obozie koncentracyjnym dobrowolnie oddał życie za współwięźnia Franciszka Gajowniczka. Ten wielki Święty całe swoje życie oddał Niepokalanej. Dla niej stworzył największy na świecie męski klasztor, wydawał wielonakładowe pisma, uruchomił Radiostację Niepokalanów. Tylko II wojna światowa przeszkodziła Mu w utworzeniu programu telewizyjnego i budowie lotniska, aby "Rycerz Niepokalanej" jak najszybciej i jak najsprawniej docierał do najdalszych zakątków kraju. Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński powiedział: "Nie gaście ducha św. Maksymiliana Kolbe".
Posłuszni temu wezwaniu organizatorzy Tygodni Kultury Chrześcijańskich w Trzciance, tegoroczny pogram w znacznej mierze poświęcili św. Maksymilianowi. W Muzeum Ziemi Nadnoteckiej otwarta została wystawa 24. płaskorzeźb autorstwa włoskiego artysty Edgardo Mugno udostępniona przez Muzeum w Niepokalanowie. Otwarcia wystawy dokonał franciszkanin o. Artur Pyza, który przedstawił życie i śmierć św. Maksymiliana. Miłym akcentem było wręczenie Komendantom Honorowej Straży Pożarnej w Trzciance kalendarzy wydanych przez jedyną na świecie zakonną Straż Pożarną w Niepokalanowie. Strażacy zrewanżowali się przekazaną za pośrednictwem o. Artura książką przedstawiająca historię Straży Pożarnej w Trzciance i powiecie Czarnkowsko - Trzcianeckim.
Artur Pyza odbył również trzy spotkania z młodzieżą szkół średnich, w czasie których opowiadał o życiu i heroicznej śmierci św. Maksymiliana.
Dla członków III Zakonu oraz wszystkich chętnych w Oratorium parafii św. Jana Chrzciciela wyświetlane były dwa filmy: "Męczennik Miłości" o św. Maksymilianie oraz "Niepokalanów, Gród Maryi" o klasztorze franciszkańskim w Niepokalanowie.
Każdy Tydzień Kultury Chrześcijańskiej jest okazją do promowania miejscowych talentów. W Młodzieżowym Domu Kultury młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Henryka Sienkiewicza w Trzciance pod kierunkiem p. Małgorzaty Szadkowskiej przedstawiła spektakl "W milczeniu Jeruzalem" na podstawie tomiku "Sercem pisane" trzcianeckiej poetki Elżbiety Panert Mumot. W Trzcianeckim Domu Kultury otwarta została wystawa "Ikona wspólnym dziedzictwem" ikonopisarza Andrzeja Binkowskiego z Piły. W obydwu trzcianeckich parafiach odbyły się koncerty scholi "Mocni w Maryi" ze Skrzatusza. W parafii pw. Matki Bożej Saletyńskiej odbył się koncert "Madonny Bieszczadzkie" na podstawie poezji Andrzeja Potockiego z Rzeszowa w wykonaniu recytatorów Teatru Peozji LOTKA działającego przy Młodzieżowym Domu Kultury w Trzciance w reżyserii Włodzimierza Ignasińskiego.
Największym zainteresowaniem jak zwykle cieszył się doroczny Konkurs Twórczości Artystycznej o Motywach Religijnych, na który zgłoszono 420 prac. Jury dokonało oceny tych prac i wszystkie zostały zaprezentowane na wystawie pokonkursowej.
Na zakończenie Tygodnia przybył do Trzcianki ks. Bp Paweł Cieślik. Po odprawieniu uroczystej sumy w parafii pw. Św. Jana Chrzciciela z udziałem Chóru Pasjonata Ks. Biskup zwiedził wystawę pokonkursową, spotkał się z twórcami prac artystycznych oraz z zespołem Biblioteki Parafialnej, który jest organizatorem wszystkich Tygodni Kultury Chrześcijańskich.
Przez cały Tydzień w Bibliotece Parafialnej czynne było stoisko z książkami z Wydawnictwa Niepokalanów oraz kiermasz książki za złotówkę. Książki o św. Maksymilianie można było nabywać również w kościołach obydwu parafii.
Jadwiga Witkowska