Muzeum Parafialne Menu:

Groby księży, sióstr zakonnych i służby kościelnej na Cmentarzu Komunalnym w Trzciance

 

Kościelny: Łukaszewicz Wacław (15.03.1927 - 23.12.2011)

Cmentarz Komunalny w Trzciance kwatera A4

 

kościelny Łukaszewicz Wacław

Żył w latach (1927 - 2011)

Wacław Łukaszewicz urodził się 15.03.1927 w Rakowie (dzisiejsza Białoruś) koło Mińska. Powojenne losy wschodnich Kresów Rzeczpospolitej rzuciły go wraz z rodziną na Ziemie Zachodnie do Trzcianki.
W dniu 6.03.1946 r. został przyjęty przez proboszcza ks. dra Tadeusza Ptaka MS na kościelnego w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Trzciance. Funkcję tę pełnił do listopada 2006 r., gdy po zawale serca został zabrany do szpitala. Po wyjściu ze szpitala dorywczo pomagał jako kościelny do czerwca 2007 r., gdy proboszcz ks. Jan Ślęczka MS przyjął na kościelnego p. Jana Olecha. Wacław Łukaszewicz zmarł 23.12.2011 r. Był jednym z najdłużej pracujących kościelnych w Polsce (ponad 60 lat nieprzerwanej, sumiennej i oddanej pracy na rzecz trzcianeckiego kościoła).
W 1993 r. Ojciec Święty Jan Paweł II przyznał Wacławowi Łukaszewiczowi Medal "Benemerenti".
W 1995 r. Rada Miasta Trzcianki przyznała wieloletniemu kościelnemu Medal Okolicznościowy "50 lat Powrotu Ziemi Trzcianeckiej do Macierzy".

W dniu 3 marca 2004 r. Burmistrz Trzcianki Marek Kupś wręczył w czasie uroczystości obchodów 273 rocznicy nadania praw miejskich Trzcianki nagrodę Wacławowi Łukaszewiczowi - wieloletniemu kościelnemu w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Trzciance jako wyraz szacunku i uznania za długoletnią posługę chrześcijańską na rzecz społeczności lokalnej. 
Brat Wacława Łukaszewicza - Witold (8.03.1933 – 17.12.2006) był księdzem kanonikiem, pracował w parafii pw. św. Mikołaja Biskupa w Niezabyszewie, gdzie został pochowany. Syn Wacława Łukaszewicza - Tadeusz również jest księdzem i pełni funkcję proboszcza w tej samej parafii w Niezabyszewie.
„Mogę powiedzieć, że zostałem księdzem także dzięki wierze ojca. Zawsze go widziałem tutaj w tej zakrystii, przy tym klęczniku z różańcem w ręku. Był bardzo pracowity. Nie marnował ani chwili. Przepracował tu ponad 60 lat. Można powiedzieć, że kościół był dla niego drugim domem. Tak bardzo był zżyty z tym miejscem” - wspomina syn ks. Tadeusz Łukaszewicz. Asystował przy dziesiątkach tysięcy mszy, pogrzebów i ślubów. Oddany Bogu i swojej posłudze przez kilkadziesiąt lat był wzorem do naśladowania dla pokoleń ministrantów i księży. Obsługę liturgiczną mszy św. znał na pamięć, podobnie jak posługiwanie się mszałem i lekcjonarzami. - Przez zakrystię w której wykonywałeś posługę jako kościelny przeszło wielu księży, również takich, którzy tu byli ministrantami i patrząc na Twoje życie budowali się i odkrywali swoje powołanie. Miałeś dobre oko bo mówiłeś mi „ten będzie księdzem” i tak było” – wspominał śp. Wacława Łukaszewicza w czasie homilii pogrzebowej ks. Zbigniew Wal MS, były proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Trzciance.
W dniu 29.04.2012 r. w ramach XXIX Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej Kapituła przyznała pośmiertnie Wacławowi Łukaszewiczowi wyróżnienie „Człowiek Wiary, Człowiek Czynu 20011”. Z uwagi na chorobę syna Stanisława, wyróżnienie z rąk ks. bp Pawła Cieślika odebrała synowa Beata Łukaszewicz.
W dniu 21.04.2013 r. podczas XXX Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej ks. bp Edward Dajczak odsłonił i poświęcił w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Trzciance tablicę pamiątkową o treści:


                           Na pamiątkę
p.   W a c ł a w o w i   Ł u k a s z e w i c z o w i
                          (1927   -   2011)
                     Pierwszemu Kościelnemu
              pełniącemu Służbę Bożą przy ołtarzu
       trzcianeckiego kościoła w latach 1946 – 2007
                           wdzięczni
                                              Mieszkańcy Trzcianki

Trzcianka, 21.04.2013 r.


W uroczystości odsłonięcia tablicy brał udział syn Wacława Łukaszewicza ks. Tadeusz Łukaszewicz, proboszcz w parafii św. Mikołaja Biskupa w Niezabyszewie w woj. pomorskim.

[Galeria]